Magazín TROX

Naším cílem je probudit a udržovat aktivní zájem o ovzduší! Magazín TROX life pro zákazníky vám poskytne pravidelné aktualizace v oblasti ovzduší a nabídne spoustu zajímavých informací.

NOVÝ TROX LIFE - OHEŇ A KOUŘ

SYSTÉMY POŽÁRNÍ OCHRANY A ODVODU KOUŘE

.... s žhavými tématy, protože těžištěm tohoto čísla je požární ochrana a odvod kouře.

Mimo jiné si přečtete zajímavou zprávu o rekonstrukci výškových budov v Drážďanech-Prohlisu. Zde je komunikace klíčem k větší bezpečnosti tváří v tvář speciálním výzvám požární ochrany. Pokračujeme podzemními garážemi, v nichž inteligentní koncepce odvodu kouře zaručují maximální ochranu.

Rubrika "Fórum a ekonomika" upozorňuje na škody v miliardách eur, které každoročně způsobují požáry; zpráva představuje, jak se drony využívají pro včasné odhalení lesních požárů.

Samozřejmě nechybí ani podrobná zpráva navazující na letošní ISH - vše ostatní si můžete přečíst v novém čísle, které je nyní k dispozici na recepcích v ZG 1 a ZG 2 a již bylo rozesláno na pobočky a dceřiné společnosti.

Doufáme, že si jej rádi přečtete!

Have a read.

ŠKOLA + VĚTRÁNÍ

INTELIGENTNÍ VENTILAČNÍ TECHNOLOGIE SE MUSÍ PROSADIT

Intelligent ventilation technology must become the norm! And that in the truest sense of the word. "School and ventilation" is therefore also the main topic of the new TROX life, which has just been published.

Efficient and sustainable learning is the basis for good (school) education. Various framework conditions play an important role in this: the architectural design of the learning environment, but also the indoor climate and ventilation in particular.

Nevertheless, teachers and students can only dream of minimum air quality standards in many places. While in other countries, especially in Scandinavia, good air quality was already achieved in a large part of schools years ago, practically nothing has happened in Germany - although corresponding minimum requirements for mechanical school ventilation systems exist. In the new issue, you can read about this in an interview with Professor Geo Clausen from Denmark, one of the most renowned researchers in the field of school ventilation.

We also present our new SCHOOLAIR-S-HV floor-standing unit. Delivered ready for connection, it can be positioned on any wall, is quick and easy to install, and is very efficient thanks to its high air performance and heat and moisture recovery.

We also report on the Indoor-Air trade fair in Frankfurt. There, on the initiative of the Heinz Trox Foundation, a much-noticed symposium took place on the topic of Indoor Air Quality. And we entertain you with unusual, curious and interesting facts about schools.


TL22_School-AirCondition_WEB_lock_doc_01_2022_08_15_DE_en--1-.pdf

NOVÝ TROX LIFE - VZDUCH + LÉČIVA

KONCEPCE VĚTRÁNÍ VE FARMACEUTICKÉM PRŮMYSLU.

Pandemie koronaviru jsme v sevření již více než rok, takže hlavní téma nového života TROX nemůže být vhodnější: "zdraví".

Netřeba dodávat, že se nemůžeme vyhnout tématu COVID-19. Nyní je však jisté, že riziko přenosu lze minimalizovat účinnou a moderní ventilační technologií. Život TROX nastíní, jak se přední sdružení v našem oboru, FGK a VDMA, silně zaměřila na požadavky na větrání a čištění vzduchu místností v souvislosti s pravidly týkajícími se distancování, hygieny, masek a větrání, jakož i na rizika infekce, a definovala jasná pravidla, za jakých okolností je poskytována ventilace, a tedy dostatečná ochrana před infekcí.

Ale samozřejmě existují i další zajímavá témata: seznámíte se s naším nejdůležitějším jídlem, a to se vzduchem, který dýcháme – a uslyšíte, co o tom říkají známí odborníci a vědci. Pro nový život TROX jsme dokonce vyzpovídli dva z nich: prof. Martina Kriegela z Institutu Hermanna Rietschela na jeho průlomových výsledcích výzkumu a Dr. Thomase Voshaara z Bethanien-Krankenhaus v německém Moersu o jeho zkušenostech jako respirační specialista během pandemie koronaviru.

Těšit se můžete také na vzrušující projektovou zprávu, ve které posvědíme ventilační a klimatizační zařízení v nové budově nemocnice Haus M v Klinikum Karlsruhe. Klimabau, který je zodpovědný za výstavbu, realizaci, uvedení do provoz a údržbu, spolupracoval s odborníky z TROX a TROX HGI na vývoji kompletní strategie klimatizace a větrání – to vše plně v souladu s heslem "vše z jednoho zdroje".

V novém čísle si můžete přečíst vše ostatní - užijte si!

Download here and enjoy reading. (PDF 6,13 MB)

THE NEW TROX LIFE...

...IS SUSTAINABLE!


One of the most used, but also one of the vaguest terms, in our language is sustainability. We should eat sustainably, live close by, move sustainably, work and live sustainably.

However, what does sustainability mean? Where does the term come from? What does it tell us?

The new TROX life tries to provide answers to these questions.

With a series of contributions from the areas of nature, energy, business, and life, TROX life has approached the topic and wants to bring clarity to a thoroughly nebulous term.

What TROX is doing to make the company sustainable will be highlighted, as will the technical innovations with which TROX is preparing for a sustainable future.

Download here and enjoy reading. (PDF 12 MB)

COUNTRY AIR, CITY AIR.

URBANISATION AND THE CONSEQUENCES.


'Country air, city air. Urbanisation and the consequences.' The title of the latest edition of TROX life is not accidental. Cities are ever expanding. Megacities with a population of more than ten million are no longer a rarity. The volume of traffic and particulate matter pollution are increasing, while green space is disappearing. All this has brought some creative ideas to life. Take urban farming, where very unlikely areas are being converted to urban farms that can provide cities with fresh produce. Another creative idea concerns tiny houses, which may actually help alleviate the lack of dwellings.

Yet another focus of the new magazine is filter technology. Sounds boring, but there's actually much more to it. Urbanisation has a considerable effect on ventilation and air conditioning. The HVAC industry has to respond by finding effective and efficient solutions to meet increasingly critical requirements on healthy indoor air. The fact that we spend 90% of our time indoors shows the importance of good indoor air quality and sufficient ventilation. Healthy air increases our personal comfort, improves our performance and causes fewer infections and allergic reactions to airborne germs and particles – in line with our mission: TROX Technik for indoor life quality.

As you can see, urbanisation is a multi-faceted issue. As usual, there's also a place for humour in our magazine.

Enjoy!


Enjoy our magazine and download here. (PDF 7,8 MB)

MISSED A TROX LIFE ISSUE?

Our goal is to awaken your interest in air and keep it awake! The TROX life customer magazine gives you regular updates on the topic of air and offers many interesting perspectives. 

You have missed an issue of the TROX life? You can choose here which issue(s) of TROX life you would like to order free of charge. 

Order TROX life issues that you missed out on - free of charge.

ALL TROX LIFE ISSUES AS PDF

NOVÝ TROX LIFE - OHEŇ A KOUŘ SYSTÉMY POŽÁRNÍ OCHRANY A ODVODU KOUŘE 

NOVÝ TROX LIFE - OHEŇ A KOUŘ

SYSTÉMY POŽÁRNÍ OCHRANY A ODVODU KOUŘE 

SYSTÉMY POŽÁRNÍ OCHRANY A ODVODU KOUŘE

 

ŠKOLA + VĚTRÁNÍ INTELIGENTNÍ VENTILAČNÍ TECHNOLOGIE SE MUSÍ PROSADIT

ŠKOLA + VĚTRÁNÍ

INTELIGENTNÍ VENTILAČNÍ TECHNOLOGIE SE MUSÍ PROSADIT

TL21 TROX Life 21 Pharma Slider Background VZDUCH A LÉČIVA KONCEPCE VĚTRÁNÍ VE FARMACEUTICKÉM PRŮMYSLU.

VZDUCH A LÉČIVA

KONCEPCE VĚTRÁNÍ VE FARMACEUTICKÉM PRŮMYSLU.

více

VZDUCH + ZDRAVÍ VZDUCH JE ŽIVOT

VZDUCH + ZDRAVÍ

VZDUCH JE ŽIVOT

více

sustainability. sustainability is the future.

sustainability.

sustainability is the future.

více

COUNTRY AIR, CITY AIR. URBANISATION AND THE CONSEQUENCES.

COUNTRY AIR, CITY AIR.

URBANISATION AND THE CONSEQUENCES.

více

AIR AND LIFE. INDOOR LIFE QUALITY.

AIR AND LIFE.

INDOOR LIFE QUALITY.

více

Food and drink. Air purity in breweries.

Food and drink.

Air purity in breweries.

více

Education air. For high marks in the classroom.

Education air.

For high marks in the classroom.

více

MUSEUM AIR. The art of handling art.

MUSEUM AIR.

The art of handling art.

více

HOTEL AIR. THE WORLD A GUEST AT TROX.

HOTEL AIR.

THE WORLD A GUEST AT TROX.

více

CLIMATE AND CHANGE. NEW CHALLENGES FOR THE HVAC INDUSTRY.

CLIMATE AND CHANGE.

NEW CHALLENGES FOR THE HVAC INDUSTRY.

více

ARCHITECTURE AND DESIGN. The art of designing air.

ARCHITECTURE AND DESIGN.

The art of designing air.

více

SHOPPING AIR. Shop 'til you drop in fresh room air.

SHOPPING AIR.

Shop 'til you drop in fresh room air.

více

OFFICE AIR. For a climate of efficiency.

OFFICE AIR.

For a climate of efficiency.

více

STADIUM AIR. Stadiums and their particular flair

STADIUM AIR.

Stadiums and their particular flair

více

EXHIBITION AIR. ARCHITECTURE NEEDS TO BREATHE.

EXHIBITION AIR.

ARCHITECTURE NEEDS TO BREATHE.

TROX and Hall 11 in Frankfurt / Main.

více

ONES AND ZEROS. DIGITAL TRANSFORMATION.

ONES AND ZEROS.

DIGITAL TRANSFORMATION.

více

Arts and culture.  Artful air design

Arts and culture. 

Artful air design

více

Clean room air. Ultimate purity.

Clean room air.

Ultimate purity.

více

HOSPITAL AIR THE HEALING EFFECT OF EFFICIENT VENTILATION.

HOSPITAL AIR

THE HEALING EFFECT OF EFFICIENT VENTILATION.

více

AIRPORT AIR. The art of handling AIRports.

AIRPORT AIR.

The art of handling AIRports.

více

production {"X-Frame-Options"=>"SAMEORIGIN", "X-XSS-Protection"=>"1; mode=block", "X-Content-Type-Options"=>"nosniff", "X-Download-Options"=>"noopen", "X-Permitted-Cross-Domain-Policies"=>"none", "Referrer-Policy"=>"strict-origin-when-cross-origin", "Content-Security-Policy"=>"frame-ancestors 'self' https://api.scrivito.com https://punchoutcommerce.com https://www.trox.de https://trox-extern.com https://psp40.onventis.com https://psp22.onventis.com https://trox4u.troxgroup.com", "Strict-Transport-Security"=>"max-age=31536000; includeSubDomains", "Content-Type"=>"text/html; charset=utf-8"}

Sdílet stránku

Doporučit tuto stránku

Doporučit tuto stránku zasláním odkazu emailem.

Pole označená (*) jsou povinná.

Sdílet stránku

Děkujeme za doporučení!

Vaše doporučení bylo odesláno a zakrátko by mělo být doručeno.


Kontakt

Jsme tu pro vás

Uveďte prosím své sdělení a druh dotazu
Tel.: +420 318 541 111 | Fax: +420 318 541 112

Pole označená (*) jsou povinná.

Kontakt

Děkujeme vám za zprávu!

Vaše zpráva je odeslána a zakrátko bude zpracována.
Naše oddělení pro servisní dotazy se s vámi co nejrychleji spojí Pro obecné informace o výrobcích nebo o službách můžete také zavolat:
Tel.: +420 318 541 111 | Fax: +420 318 541 112

Kontakt

Jsme tu pro vás

Uveďte prosím své sdělení a druh dotazu
Tel.: +420 318 541 111 | Fax: +420 318 541 112

Attachment (max. 10MB)

Pole označená (*) jsou povinná.

Kontakt

Děkujeme vám za zprávu!

Vaše zpráva je odeslána a zakrátko bude zpracována.
Naše oddělení pro servisní dotazy se s vámi co nejrychleji spojí Pro obecné informace o výrobcích nebo o službách můžete také zavolat:
Tel.: +420 318 541 111 | Fax: +420 318 541 112